השמנה

האם אובדן משקל בנשאי HIV משפר תוצאים אנדוקריניים?

מחקר בחן את ההיפותזה כי נשאות HIV פוגעת באפקט המיטיב של אובדן משקל על רגישות לאינסולין, דלקת ברקמת השומן ועקה ב-Endoplasmic Reticulum

24.05.2017, 06:53
בדיקה לנגיף ה-HIV, איידס (צילום: אילוסטרציה)

מחקר בחן את ההיפותזה כי נשאות HIV פוגעת באפקט המיטיב של אובדן משקל על רגישות לאינסולין, דלקת ברקמת השומן ועקה ב-Endoplasmic Reticulum.

המחקר בוצע בתבנית פרוספקטיבית על מנת להעריך את ההשפעה של אובדן משקל בינוני על ידי דיאטה על הרכב הגוף, תפקוד מטאבולי וביולוגיית רקמת השומן בנשים הסובלות מהשמנה והינן נשאיות HIV ובנשים הסובלות מהשמנה ללא נשאות HIV. הרכב גוף, עמידות רב-איברית לאינסולין (שהוערכה על ידי פרוצדורת קלאמפ היפראינסולינמי-אאוגליקמי עם הזלפת "נתב" המסומן על ידי איזוטופ יציב), סמני דלקת ברקמת השומן, אוטופגיה ועקה ב-Endoplamic Reticulumי (ER) הוערכו בשמונה נשים שאינן נשאיות HIV ו-20 נשאיות HIV עם השמנת יתר לפני ואחרי דיאטה שהובילה לירידת משקל של 6-8%.

תוצאות המחקר הראו כי אובדן המשקל היה דומה בשתי הקבוצות (כ-7.5%), הירידה במסת גוף שאינה שומן הייתה גדולה יותר בקרב נשאיות HIV לעומת הנשים שאינן נשאיות [±0.7%(4.4%-) לעומת ±1.0%(1.7%-), p<0.05]. הורדת משקל שיפרה את הרגישות לאינסולין ברקמת השומן (שהוערכה על ידי דיכוי קצב ההופעה של פלמיטאט), רקמת כבד (דיכוי קצב הופעת גלוקוז) ורקמת שריר (סילוק גלוקוז) באופן דומה בשתי הקבוצות. ירידה במשקל לא השפיעה על ביטוי סמנים דלקתיים ברקמת השומן או על עקה ב-ER בשתי הקבוצות.

מסקנת החוקרים היא כי דיאטה להורדת משקל מתונה משפרת רגישות רב-איברית לאינסולין בנשאיות HIV בדומה לנשים שאינן נשאיות. עם זאת, ירידה במשקל גורמת לאובדן גדול יותר של מסה ללא שומן בנשאיות מאשר בנשים שאינן נשאיות.

מקור:
Reeds, D.N, et al. (2017) Obesity.  25(4), 682.

נושאים קשורים:  השמנה,  HIV,  ER,  אינסולין,  שומן,  מחקרים
תגובות