פודקאסט

NTRK GENE FUSION: כיצד מתרחש השינוי הגנטי ומה תפקידם של חלבוני TRK?

מהו NTRK GENE FUSION? כיצד הוא נקשר לגידולים סרטניים, ואילו סוגי סרטן מכילים את השינוי הגנטי הזה? ד"ר טליה גולן, רופאה בכירה במרכז הסרטן בבית החולים שיבא, התארחה לפרק חדש של Doctalk

07.06.2020, 15:29

NTRK הוא גן אחד מעשרות אלפי גנים שנמצאים בכל תא בגופנו. כאשר חל שיבוש בפעולת גן זה, הוא מתחיל לפעול בצורה שאינה תקינה. מה תפקידם של חלבוני TRK? כיצד מתרחש שינוי גנטי מסוג NTRK gene fusion?

ד"ר טליה גולן, רופאה בכירה ביחידה לגידולי מערכת העיכול והמנהלת הרפואית של יחידת הלבלב ושל היחידה למחקרים קליניים פאזה ראשונה במרכז הסרטן בבית החולים שיבא, התארחה בפרק חדש של DocTalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל, לשיחה עם מאיה רונן על אבחון NTRK FUSION, על הטיפולים המוצעים כיום לגידולים ועל השינויים שמתרחשים ממש בימים אלו בתחום.

ד"ר גולן התייחסה בין השאר לבשורה בהרחבת התרופה בסל: "זו דוגמה מאד יפה לרפואה מותאמת אישית גם במקרים של שינוים גנטיים שנמצאים בשכיחות נמוכה ברוב הגידולים. ניתן לזהות את השינויים האלו ולפתח תרופות שמדגימות יעילות עבור האוכלוסייה בספקטרום רחב על פני כל הגילאים ובמספר רב של גידולים".

בנוסף, הרחיבה ד"ר גולן על הכנת המטופלים לשיגרה חדשה: "התרופה הפומית היא בעלת פרופיל בטיחות גבוה, המאפשר למטופל לקיים שיגרת חיים טובה המלווה באיכות חיים טובה. אין צורך להגיע בתדירות גבוהה לבית חולים. יש אפשרות לקיים אורח חיים רגיל ברמת איכות חיים טובה בחולים שמדגימים תגובה מלאה, חלקית או יציבה למתן התרופה".

לו"ז האזנה:

2:40 מהו NTRK FUSION

3:17 באילו גידולים ישנו ביטוי של השינוי הגנטי

4:22 מאפייני החולים

5:40 כיצד מאבחנים NTRK FUSION

6:49 חידושים במחקר והלשכות על פרקטיקה טיפולית

8:24 התאמת הטיפול התרפותי

9:17 ביצוע הבדיקה

11:48 תיאום ציפיות עם החולה

13:00 הטיפול האונקולוגי בתקופת הקורונה

האזנה נעימה!

הפרק בתמיכה בלתי תלויה של חברת באייר

התוכנית הוקלטה באולפני SPS

נושאים קשורים:  doctalk,  ד"ר טליה גולן,  פודקאסט
תגובות