חדשות

מרפאה רב תחומית חדשה לסוכרת הריון במרכז הרפואי פדה-פוריה

במרפאה, המרכזת את השירותים הדרושים וליווי במהלך ההריון ולפניו לנשים עם סוכרת, פותח מסלול שירות ייחודי המצריך הגעה לבית החולים אחת לחודש בלבד

מימין לשמאל. לילך שביט, אחות מתאמת סוכרת, ד"ר עינב יפת, מנהלת המרפאה, גלית מגריל, מנהלת יחידת תזונה קלינית. צילום: דוברות "פדה-פוריה"

המרכז הרפואי פדה-פוריה מפעיל מרפאה רב תחומית חדשה בנושא סוכרת הריון. עד כה נושא זה טופל מעט במסגרת היחידה להריון בסיכון. בית החולים מסר כי מרפאת סוכרת ההריון תספק את כל השירותים, החל משלב תכנון ההריון ועד הלידה.

ד"ר ענב יפת, גינקולוגית בכירה ומנהלת המרפאה: "הקמנו את המרפאה הרב תחומית על מנת לרכז את כל מרכיבי השירות הדרושים עם ליווי נאות במהלך ההריון ואף לפניו לנשים עם סוכרת – כלומר גם ללא קשר להריון". בליווי ישותפו רופאת נשים מומחית בסוכרת, דיאטנית, אחות סוכרת וליווי הריון. כן יבוצעו במרפאה בדיקות אולטרסאונד וניטור עוברי.

"טיפול בנשים שפיתחו סוכרת במהלך ההריון, כמו בנשים עם סוכרת ללא קשר להריון, הוא בעל חשיבות עצומה", ציינה ד"ר יפת. "המטרה היא להתחיל את ההריון עם ערכי סוכר מאוזנים כיוון שבאופן זה ניתן להוריד משמעותית סיכון למומים, הפלות וסיבוכי סוכרת נוספים. לכן, חשוב שנשים עם סוכרת המתכננות הריון יגיעו למרפאה עוד לפני ההריון כדי לגבש לכל אחת מהן תכנית טיפול מותאמת אישית לאיזון רמת הסוכר.

"סוכרת מאוזנת משפרת גם סיכוי להצלחת טיפולי פוריות ולכן חשוב שנשים עם סוכרת יגיעו למרפאה לפני התחלת טיפולי הפוריות". כן יינתן מענה לנשים עם סוכרת סוג 1, תוך שימוש במשאבות ובסנסורים המתקדמים ביותר.

עוד אמרה ד"ר יפת: "אנחנו מבינות את חשיבות המעקב של נשים עם סוכרת במהלך ההריון, אך גם את הקושי שבהגעה תכופה מדי למרפאה, בעיקר מאזורים רחוקים. לכן פותח כאן מסלול שירות ייחודי המצריך הגעה למרפאה אחת לחודש בלבד. בשאר הזמן הצוות זמין למטופלת גם בטלפון וגם בדוא"ל. המטופלת תעביר בדוא"ל את עקומת הסוכר שהיא בודקת לעצמה לאורך כל היום ותקבל מענה מהיר על מצב האיזון והמלצות טיפוליות בהתאם".

בנוסף, במסגרת המרפאה הייעודית החל מחקר שבו נבדק האם שימוש בתכשירים טבעיים יכול לאזן את רמת הסוכר ללא צורך בתרופות. המרפאה היא חלק מהאגף לאם ולילוד בבית החולים ועל הקמתה החליט פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף.

נושאים קשורים:  סוכרת הריון,  בית החולים פדה-פוריה,  פרופ' משה בן עמי,  ד"ר ענב יפת,  חדשות,  הריון
תגובות