רטינופתיה סוכרתית

בדיקות סקר של העיניים לחולי סוכרת במרווחי זמן משתנים הינן בטוחות ויעילות

חוקרים סבורים כי שימוש בתוכנית בדיקות סקר לעיניים של חולי סוכרת, בה מרווחי הבדיקות מותאמים אישית לכל מטופל, הינו יעיל ובטיחותי

27.07.2020, 12:12
בדיקת עיניים (אילוסטרציה)
בדיקת עיניים (אילוסטרציה)

מטרת החוקרים הייתה לבחון תכנית בדיקות סקר של העיניים לסוכרת בעולם האמיתי ולהעריך את הסיכון האישי להתקדמות לרטינופתיה סוכרתית מסכנת ראייה באמצעות מחשב. החוקרים התאימו את המרווחים בין הבדיקות באופן אישי לכל מטופל, והעריכו את התוצאים הקליניים, הבטיחות ויחס העלות-תועלת.

החוקרים השתמשו באלגוריתם בשם RETINARISK, במרפאת עיניים בנורווגיה. הם חילקו את עוקבת הסוכרת על בסיס התנדבותי לשתי קבוצות: אחת עם מרווחי בדיקות משתנים על פי פרופיל הסיכון האישי של כל מטופל, והשנייה עם מרווחי בדיקות קבועים מראש. החוקרים העריכו את ההיענות, התוצאים הקליניים, הבטיחות ואת ההיבטים הכלכליים הקשורים לבריאות. החוקרים הכלילו בתוכנית 843 חולי סוכרת בין השנים 2014-2019. ל-63 מתוכם הייתה סוכרת סוג 1 ול-780 סוכרת סוג 2. זאת ועוד, ל-671 לא הייתה רטינופתיה בתחילת המחקר ול-171 כן הייתה נוכחות של רטינופתיה.

החוקרים הכלילו 444 (53%) מטופלים בתוכנית פרופיל הסיכון האישי ו-399 בתוכנית עם מרווחי הבדיקה הקבועים. האלגוריתם RETINARISK חישב 563 מרווחים שונים בין בדיקות לקבוצה הראשונה, כאשר הזמן הממוצע בין בדיקות היה 23 חודשים עם סטיית תקן של 16, בהשוואה ל-14 חודשים עם סטיית תקן של 5, בקבוצה השנייה. עם זאת, עקב הטית בחירה, שתי הקבוצות לא יכלו לעבור השוואה ישירה. החוקרים לא דיווחו על עיכוב בזיהוי השינויים הסוכרתיים ברשתית, כאשר השתמשו בתוכנית שהתבססה על פרופיל סיכון אישי.

החוקרים הגיעו למסקנה כי אלגוריתם RETINARISK היה בטיחותי ויעיל, כאשר שימש כתבנית לבדיקות סקר לסוכרת במרפאת עיניים במשך 5 שנים. החוקרים סבורים כי השימוש בתוכנית הפחית את התדירות החציונית של בדיקות הסקר ופינה זמן יקר במרפאות העיניים, שיכול לשמש לטיפול בחולי סוכרת בסיכון גבוה, כמו גם בקבוצות אחרות של חולים.

מקור: 

Estil, S. et al. Acta Ophthalmologica 2020; 98; 343-346. https://doi.org/10.1111/aos.14425

נושאים קשורים:  רטינופתיה סוכרתית,  בדיקת עיניים,  מחקרים
תגובות