מחקרים

האם סמגלוטיד ומעכבי SGLT-2 מביאים לירידה בלחץ הדם ובמשקל?

מטא-אנליזה רחבה שבחנה 21 תרופות נגד סכרת מצאה כי סמגלוטיד ומעכבי SGLT-2 מביאים לירידה בלחץ הדם ובמשקל הגוף בקרב חולי סוכרת מסוג 2

מדידת לחץ דם (צילום: אילוסוטרציה)

מחקר שפורסם בכתב העת Diabetes, Obesity and Metabolism שם לו למטרה להשוות את ההשפעות של תרופות להורדת גלוקוז על משקל הגוף ולחץ הדם בקרב מבוגרים הסובלים מסוכרת מסוג 2.

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי המידע Medline, Embase, ספריית Cochrane, ומקורות מספרות אפורה (grey literature) שפורסמו עד ה- 29 בספטמבר 2020. החוקרים חיפשו אחר ניסויים מבוקרים אקראיים שארכו 24 שבועות לפחות, שהעריכו את ההשפעות של תרופות להורדת גלוקוז על משקל הגוף ולחץ הדם אצל מבוגרים עם סוכרת מסוג 2. לאחר מכן, ביצעו החוקרים מטא-אנליזות וחישבו את ההבדלים הממוצעים המשוקללים ואת רווח בר-הסמך [CI] ב-95%, תוך שילוב של זרועות שונות בהן ניתנו מינונים מאושרים שונים של אותה ההתערבות לזרוע אחת. בנוסף, העריכו החוקרים את רמת הסמך באומדנים מאוגדים באמצעות CINeMAי(Confidence In Network Meta-Analysis).

במחקר נכללו 424 ניסויים (276,336 חולים) שהעריכו 21 תרופות נגד סוכרת מתשעה סוגים. טיפול תת-עורי בסמגלוטיד (Semaglutide) היה היעיל ביותר בהפחתת משקל הגוף, כשהיעלים ביותר אחריו היו סמגלוטיד פומי, אקסנטיד (exenatide) פעמיים ביום, לירגלוטיד (liraglutide) ותכשירי SGLT-2i שונים - empagliflozin, יcanagliflozin, dapagliflozin ו-ertugliflozin.

אותם תכשירים הביאו גם לרמות הגדולות ביותר של ירידה בלחץ הדם הסיסטולי. למטפורמין הייתה השפעה מועטת על הפחתת משקל הגוף ולחץ הדם הסיסטולי. לחץ הדם הדיאסטולי ירד תחת שימוש בפיוגליטזון (pioglitazone), אקסנטיד פעמיים ביום וסמגלוטיד.

בניתוחי תת-קבוצה של ניסויים שנמשכו מעל 52 שבועות, סמגלוטיד ומעכבי SGLT-2 הפחיתו הן את משקל הגוף והן את לחץ הדם הסיסטולי.

לסיכום, טיפול בעזרת סמגלוטיד ומעכבי SGLT-2 הביא להפחתת משקל הגוף ולירידה בלחץ הדם שנמשכו גם לאחר טיפול של למעלה משנה. תכשירים אלה עשויים להיות אפשרויות טיפוליות מועדפות בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2 הסובלים מעודף משקל, השמנת יתר ו/או יתר לחץ דם.

מקור: 

Tsapas, A et al. Diabetes Obesity and Metabolism. 2021 May 28.doi: 10.1111/dom.14451.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת סוג 2,  סמגלוטייד,  לירגלוטיד,  אקסנטיד,  ירידה במשקל,  עודף משקל,  השמנת יתר,  יתר לחץ דם
תגובות