חדשות

מענקי מחקר של הקרן הלאומית למדע הוענקו לרופאות מ"שניידר"

מענק מחקר של 1.5 מיליון שקל הוענק לד"ר אורית ויסבורד-צינמן על מחקרה בנושא איטמות דרכי מרה ביילודים ו-3.5 מיליון שקל למחקרה של פרופ' ליאת דה-פריס לאיתור הבסיס הגנטי לסוכרת סוג 1

ד"ר אורית ויסבורד-צינמן. "הגורם לביליארי אטרזיה אינו ידוע ואין כיום טיפול יעיל למחלה". צילום: דוברות "שניידר"

הקרן הלאומית למדע (ISF) העמידה 1.5 מיליון שקל מענק מחקר לד"ר אורית ויסבורד-צינמן ממרכז שניידר לרפואת ילדים עבור מחקרה בנושא "תהליכי נזק ושיקום דרכי מרה במחלת איטמות דרכי המרה ביילודים". המחקר נעשה במעבדה לחקר מחלות הכבד בילדים בשיתוף ד"ר עדי הר-זהב וד"ר סופיה פריד.

ד"ר ויסבורד- צינמן מסרה: "איטמות דרכי מרה ביילודים - ביליארי אטרזיה - היא מחלה של תינוקות בגיל מספר שבועות המאובחנים עם צהבת וחסימת דרכי מרה חוץ כבדיות. מחלה זו היא הסיבה המובילה בארץ ובעולם להשתלות כבד בילדים. אלא שהגורם למחלה איננו ידוע ואין כיום טיפול יעיל, פרט לניתוח שבו כורתים את דרכי המרה החוץ כבדיות. הצלחתו של הניתוח איננה גבוהה וברוב המקרים עדיין תידרש השתלת כבד בשלב מאוחר יותר. אני מקווה שקבלת המענק הזה תאפשר הבנה טובה יותר של המחלה ותהליך השיקום בדרכי המרה, שאולי יהיה בה גם בשורה טיפולית לחולים".

זוהי זכייתה השנייה של ד"ר ויסבורד-צינמן במענק מהקרן הלאומית. זכייתה הקודמת בתחום מחלות הכבד היתה בשנת 2017.

מענק נוסף של הקרן הלאומית למדע, בשיתוף עם הקרן למחקר סוכרת נעורים (JDRF), על סך כ-3.5 מיליון שקל, ניתן למחקר שעוסק ב"איתור הבסיס הגנטי לסוכרת מסוג 1 במשפחות עם מספר אחאים, המשתייכות לאוכלוסיה המאופיינת גנטית באבות מייסדים". שותפה למחקר זה היא פרופ' ליאת דה-פריס מהמכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת ב"שניידר" ובעבודה זאת משתתפים פרופ' דוד חיים צנגן מהמרכז הרפואי הדסה (החוקר הראשי), ד"ר דני זאבי ממכללת הדסה ופרופ' אפרת להד-לוי מהמכון הגנטי ב"שערי צדק".

במחקר המתוכנן מבקשים החוקרים לנסות למצוא גורמים גנטיים לסוכרת מסוג 1 - מחלה כרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים. ממצאים אלה עשויים לתרום להבנת מנגנון הסוכרת מסוג 1, פיתוח כלי לטיפול בה ואף למניעתה.

בשנתיים האחרונות הוענק מענק מחקר על סך יותר ממיליון שקל לפרופ' גיל קלינגר, מנהל מחלקת הפגים ב"שניידר", ומענק נוסף על סך כחצי מיליון שקל לד"ר אורנה שטיינברג מהמערך האונקולוגי המטולוגי בבית החולים.

נושאים קשורים:  פרופ' ליאת דה-פריס,  ד"ר אורית ויסבורד-צינמן,  מענק מחקר,  הקרן הלאומית למדע,  חדשות,  בית החולים שניידר לילדים
תגובות