מחקרים

סמגלוטייד הובילה לשיפור בתפקוד בקרב חולי סוכרת ואי ספיקת לב

חולי סוכרת סוג 2, הסובלים מהשמנת יתר ואי ספיקת לב, הראו שיפור בתפקוד וירידה בכמות האשפוזים בעקבות הטיפול עם סמגלוטייד

השפעתם של אגוניסטים לקולטן glucagon-like peptide-1 בחולים עם אי ספיקת לב לא תוארה עדיין באופן מלא. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Frontiers in Endocrinology', מטרת החוקרים הייתה להעריך את הבטיחות והיעילות הקלינית והגליקמית של סמגלוטייד (אוזמפיק), הניתנת פעם בשבוע, לחולים עם השמנת יתר, סוכרת סוג 2 ואי ספיקת לב.

החוקרים ערכו מחקר תצפיתי, רטרוספקטיבי, ובמתאר עולם אמיתי. במסגרת המחקר נאספו מטופלים אמבולטוריים, אשר מאובחנים עם סוכרת סוג 2, השמנת יתר ואי ספיקת לב, שהחלו טיפול עם סמגלוטייד ונמצאו במעקב לאחר 3, 6, ו-12 חודשים.

בסך הכל נכללו 136 מטופלים. מערך הבסיס ועד 12 חודשים לאחר מכן, נמצא שיפור מובהק בציון התסמינים הכולל של Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (59.0 ± 24.1 לעומת 79.9 ± 28.4 נקודות, p<0.01), הפחתה של שיעור המטופלים עם New York Heart Association functional class III (40.4% עד 16.2%, p<0.01) והפחתה ברמות ה-N-terminal pro-brain natriuretic peptide (969.5 ± 653.5 לעומת 577.4 ± 322.1 פיקוגרם/מיליליטר, p<0.01). כמו כן, נצפתה ירידה בשיעור הביקורים במחלקות לרפואה דחופה עקב אי ספיקת לב, אשפוזים עקב אותה הסיבה, ואשפוזים מכל סיבה. בנוסף, נצפו ירידות מובהקות בערכי ההמוגלובין המסוכרר (-1.4%) ובמשקל הגוף (12.7- קילוגרמים), וירידה בעוצמת הטיפולים נוגדי הסוכרת. יש לציין כי הטיפול עם סמגלוטייד היה בטוח, ונסבל היטב בקרב המטופלים.

החוקרים מסכמים כי בקרב חולי סוכרת עם השמנת יתר ואי ספיקת לב, הטיפול עם סמגלוטייד פעם בשבוע נמצא בטוח ויעיל מבחינה קלינית. הטיפול הוביל לשיפור בריאותי וכן במצב התפקודי של המטופלים. עם זאת ובהמשך לכך, נדרשות ראיות חזקות יותר על הטיפול באי ספיקת לב באמצעות אגוניסטים לקולטן glucagon-like peptide-1.

מקור:

Pérez-Belmonte, L. M., Sanz-Cánovas, J., García de Lucas, M. D., Ricci, M., Avilés-Bueno, B., Cobos-Palacios, L., Pérez-Velasco, M. A., López-Sampalo, A., Bernal-López, M. R., Jansen-Chaparro, S., Miramontes-González, J. P., & Gómez-Huelgas, R. (2022). Efficacy and Safety of Semaglutide for the Management of Obese Patients With Type 2 Diabetes and Chronic Heart Failure in Real-World Clinical Practice. Frontiers in Endocrinology, 13.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  השמנת יתר,  אי ספיקת לב,  סמגלוטייד
תגובות