חדשות

שר האוצר הורה להחזיר את המס על משקאות עתירי סוכר

השר סמוטריץ' חזר בו והנחה לחדש את המס על השתייה הממותקת, שאותו ביטל אשתקד | הפטור ממס ימשיך לחול רק על משקאות דיאט ומיצים טבעיים

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

המס על משקאות עתירי סוכר חזר. צו שקובע כי יש לחדש את המס על משקאות עתירי סוכר פורסם ביום ו' האחרון. הפטור ממס ימשיך לחול רק על משקאות דיאט ומיצים טבעיים, שהמס עליהם היה ממילא נמוך, כך מדווחת רוני לינדר בדה מרקר.

כזכור, שבוע לפני מתן הצו, הנחה שר האוצר בצלאל סמוטריץ' את רשות המסים להאריך את הצווים לביטול המס על השתייה הממותקת, שאמורים היו לפוג בסוף השנה. זאת, בניגוד לעמדה המקצועית על פיה ביטול המס יקטין את הכנסות המדינה ממסים, לצד הגבלת ההשפעה השלילית של צריכת שתייה המתוקה על בריאות הציבור.

המס על שתייה ממותקת, שהוחל בינואר 2022, בוטל על ידי הממשלה הנוכחית בסוף חודש מרץ השנה כשהשר סמוטריץ' חתם על צו לביטול כל המס על המשקאות הממותקים.

ניתוח נתונים של חטיבת המחקר בבנק ישראל על השינויים ברכישת משקאות בעקבות הטלת המס מראה כי המס על משקאות ממותקים הביא לירידה של כ-5% בנפח הרכישות לנפש וכי הרכישות לנפש של משקאות עתירי סוכר, עליהם הוטל מס בגובה 1 ש"ח לליטר, פחתו בכ-10%.

בניתוח על פי אוכלוסיות עולה כי "בעקבות הטלת המס חלה בחברה החרדית ירידה בולטת בקניית משקאות עתירי סוכר: ירידה של 19% במשקאות עתירי הסוכר ושל 15% במשקאות מופחתי סוכר".

בהתייחסות להשלכות הכלכליות נמצא כי בהתבסס על התקופה שבה הוטל המס, מינואר 2022 עד למרץ 2023, ההחלטה צפויה להכניס לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים.

לינדר מציינת כי ההחלטה הפתיעה את צמרת משרד הבריאות שלא ידעה על כוונת שר האוצר להשיב את חלקו העיקרי של המס, שצפוי לשוב ולצמצם את צריכתם של המשקאות עתירי הסוכר.

עתירה לבג"ץ נגד ביטול המס על משקאות ממותקים שהוגשה על ידי  חנוך ברקת, יו"ר עמותת דואליס ולשעבר מנכ"ל קרן אייפקס; הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא; פרופ' אהרון טרואן מבית הספר למדעי התזונה באוניברסיטה העברית ופרופ' נדב דוידוביץ' העומד בראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון, עדיין תלויה ועומדת.

נושאים קשורים:  שר האוצר בצלאל סמוטריץ',  מס על משקאות ממותקים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
18.12.2023, 19:46

אז... העניין השתנה עוד לפני פרסום הכתבה לעיל.
אין החזרת המס.

אנונימי/ת
20.12.2023, 11:41

פשוט בושה וחרפה- היכן שר הבריאות? היכן ועדת הבריאות? היכן ועדת הכלכלה???
התנהלות קלוקלת של ממשלה מקולקלת השואפת להפוך את האזרחים לכבשים שמנות וחולות