חדשות

חוק להסדרת מקצוע הפודולוגיה בישראל אושר בקריאה ראשונה

כ-40 עולים מצרפת בעלי הכשרה בתחום רפואת כף הרגל כבר עובדים בארץ במסגרות פרטיות, בין היתר בטיפול בכף רגל סוכרתית | הערכה: עשרות פודולוגים יעלו מצרפת בעקבות ההסמכה בישראל

פודולוגיה, טיפול בכף רגל סוכרתית. אילוסטרציה

חוק המסדיר הכרה ברופאים המתמחים בכף הרגל, פודולוגים, אושר אתמול (ב') בקריאה ראשונה בוועדת הבריאות של הכנסת. החוק, שיזמה ח"כ טטיאנה מזרסקי (יש עתיד), יאפשר לבעלי מקצוע, רבים מהם עולים מצרפת, לטפל בחולים באמצעות טיפולים חיצוניים.

החוק החדש נועד לאפשר הסמכה ישראלית לבוגרי לימודי פודולוגיה ולתת בידי הציבור מידע מהימן על השכלתם והכשרתם של נותני שירותים רפואיים אלה.

בבתי הספר לרפואה בישראל אין לומדים את המקצוע והוא אינו נכלל במקצועות המוכרים בחוק מקצועות הבריאות אך במדינות אחרות המקצוע נלמד ומוכר. בדיון בוועדת הבריאות עלה כי למרות שפודולוגים לא זכאים לקבל תעודה בישראל, כ-40 עולים מצרפת שלהם הכשרה בתחום כבר עוסקים בכך בארץ. ההערכה היא כי עוד עשרות פודולוגים יעלו מצרפת בעקבות אישור החוק.

פרופ' שאול יציב, מנהל אגף רישוי מקצועות רפואיים במשרד הבריאות, אמר בדיון כי הקושי בהכרה בעבר היה חוסר התעודה האקדמית שקיבלו רופאים אלה בתום לימודיהם בצרפת. "לאחרונה הבנו שחובה עלינו לסייע לעולים ולמצוא פתרונות יצירתיים. בנוסף, התבררה תרומתם החשובה של המתמחים בתחום זה למחלות שונות", אמר פרופ' יציב וציין כי בחוק יש איזון לשמירה על הרמה הרפואית בארץ ועל התמחותם של הפודולוגים. הפודולוג יהיה רשאי לערוך טיפולים חיצוניים ולא-פולשניים בכף הרגל.

חולי סוכרת רבים זקוקים לטיפולים בכף הרגל כפי שאמרה בדיון אביבית כהן, יו"ר החברה לכף רגל סוכרתית בהסתדרות הרפואית. היא סיפרה כי המענה ניתן באמצעות טיפולים פרטיים אצל פודולוגים ופודיאטרים וכי ההכרה תאפשר להם לעבוד בקופות החולים ולמנוע החמרה במצבם הרפואי של החולים.

תיקון החוק מאפשר לבעלי השכלה בתחום לעסוק במקצוע בארץ ויחיל על מקצוע זה את ההסדר הקיים בחוק לגבי הכרה בהשכלה במקצועות שאינם נלמדים בישראל ואת הסדר ההכרה במקצועות שנלמדו במוסדות לא-אקדמיים, שכן כיום המקצוע נלמד בצרפת במוסדות שאינם אקדמיים.

הפודולוג אינו ד"ר לרפואה, ובמדינות שונות רמות הכשרה שונות. בצרפת ובבריטניה ההכשרה היא תואר של שלוש שנים, ובארה"ב פודולוג הוא בעל תואר דוקטור. בשנים האחרונות מקדמת ממשלת צרפת רפורמה בתחום, במסגרתה עתידה הפודולוגיה לעבור הסבה אקדמית, אך זו טרם יצאה לפועל באופן מלא.

בתום הדיון אמרה ח"כ מזרסקי כי "הפודולוגים מתמחים בטיפול בכל בעיות כף הרגל. הסדרת המקצוע תאפשר לקלוט למערכת הבריאות פודולוגים עולים חדשים, המגיעים ממדינות בהן הפודולוגיה מוכרת כמקצוע רפואי לכל דבר. אמשיך לפעול להסדרת מקצועות הבריאות ולשיפור הרפואה הציבורית בישראל", אמרה.

נושאים קשורים:  פודולוגיה,  חדשות,  רפואת כף הרגל,  חוק,  טטיאנה מזרסקי,  פרופ' שאול יציב,  כף רגל סוכרתית
תגובות