מחקרים

חיזוי המוגלובין מסוכרר בניטור עצמי של גלוקוז בדם עבור חולים עם סוכרת סוג 2

במחקר נמצא כי מודל החישוב הממוזער שהוקם לחיזוי המוגלובין מסוכרר בחולים עם סוכרת מסוג 2,  מספק התייחסות חדשה לתכנון של תכנית לניטור רמת הגלוקוז בדם

הדמיית מערכת לניטור גלוקוז באמצעות חיישן (צילום: אילוסטרציה)

לאחרונה, פורסמו בכתב העת Diabetes, Technology & Therapeutics, ממצאיו של מחקר בו החוקרים ביקשו להקים מודל חישוב מדויק לחיזוי המוגלובין מסוכרר A1cי(HbA1c) לחולים עם סוכרת מסוג 2  על ידי שימוש במינימום ערכי גלוקוז בדם, לפי מערך נתונים לא סדיר, ועל סמך מודל זה להציע תכנית כלכלית ומדעית התואמת לשגרת ניטור רמת הסוכר בדם.

על ידי שימוש בשני מערכי נתונים שהתקבלו מ-2017 עד 2022, שכללו 2,432 חולים עם סוכרת מסוג 2, כ-420,000 ערכי גלוקוז לא סדירים בדם ו-10,000 ערכי HbA1c, החוקרים תכננו מספר תוכניות ניטור גלוקוז בדם והשוו ביניהן כדי למצוא את התכנית האופטימלית. הנתונים נבנו ולאחר מכן הותאמו באמצעות מודל למידה, והתוצאות הוערכו על בסיס אינדיקטורים, כגון שגיאה אבסולוטית ממוצעת (MAE), שגיאה מרובעת ממוצעת וערך ניתוח הרלוונטיות (R); הסכימה האופטימלית לניטור רמת הסוכר בדם נקבעה על ידי שילוב הדיוק והעלות והושוותה למחקרים קודמים במונחים של דיוק ויציבות.

תוצאות התאמת נתונים עבור הסכימה שנבחרה: R = 0.8029 (P < 0.001) ,MAE = 0.3181% (רווח בר-סמך 95%, 0.2666-0.3695%). במהלך 4 השבועות האחרונים לפני חיזוי ערך ה-HbA1c, יש צורך במינימום של שבעה ערכי גלוקוז בדם בצום בלבד ושבעה ערכי גלוקוז בדם לאחר ארוחה, מתוכם ערך אחד של גלוקוז בדם בצום וערך אחד לאחר ארוחה לארבעה ימים. בהשוואה למחקרים קודמים, מודל החיזוי מראה דיוק ויציבות טובים יותר (P < 0.05), במיוחד בקבוצת תנודות הגלוקוז הגדולות.

החוקרים הסיקו כי מודל החישוב הממוזער שהוקם לחיזוי מדוייק של ערכי HbA1c באמצעות ניטור עצמי דיסקרטי של נתוני רמת הסוכר בדם תוך 4 שבועות עבור חולים עם סוכרת סוג 2 מספק התייחסות חדשה לתכנון של תכנית לניטור רמת הגלוקוז בדם.

מקור:

A Minimized Measurement Scheme for Predicting HbA1c Using Discrete Self-Monitoring Blood Glucose Data Within 4 Weeks for People with Type 2 Diabetes. Ang Li, Xiang Li, Zhanxiao Geng, et al. Diabetes Technology & Therapeutics Feb 1, 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת סוג 2,  גלוקוז,  המוגלובין מסוכרר
תגובות